Zdrowie

Sterydy a alergia

Kortykosteroidy lub steroidy, których potoczna nazwa to sterydy, funkcjonując w naszej świadomości, nadaje wydźwięk groźny i niepokojący. W pewnym stopniu nasze obawy wydają się uzasadnione. Nadużywanie bowiem leków tego rodzaju, zwłaszcza, gdy przyjmuje się je doustnie, przynosi niekiedy groźne działania uboczne. Ale ich całkowite odrzucenie jest wielkim błędem. Stosowane w odpowiednich dawkach są bezpieczne i ogromnie użyteczne w leczeniu różnorodnych objawów alergii – w dużej mierze alergii skórnych, które są bardzo niebezpieczne – mówi dermatolog Bydgoszcz. Odczulanie przy ich pomocy jest naprawdę skuteczne.

Otóż ze względu na nazwę, sterydy (steroidy) cieszą się niestety złą reputacją. Myli się je bowiem z otoczonymi złą sławą steroidami anabolicznymi (te różnią się diametralnie od kortykosteroidów stosowanych w leczeniu alergii i kojarzą się ze sztucznie rozbudowanymi ciałami ciężarowców, którzy przyjmują je w nadmiarze). Tak wielu pacjentów ma poważne zastrzeżenia co do stosowania steroidów, że lekarze zaczęli półżartem, nazywać to zjawisko fobią steroidową. Pamiętajmy, że sterydy są bardzo pomocne w samej dermatologii, co jest często ściśle związane z alergiami.

Jednym z niebezpieczeństw, wynikających z udzielania informacji na temat możliwych działań ubocznych tego rodzaju leków, jest paradoksalnie podsycanie wspomnianej fobii steroidowej. Nasilanie się tego strachu jest bardzo szkodliwe, gdyż steroidy to naprawdę użyteczne leki, które mogą zdziałać więcej dobrego niż złego, jeśli są prawidłowo używane. Ryzyko jest szczególnie niskie w wypadku dawek małych i średnich, stosowanych miejscowo. Nawet przy dużych dawkach można uniknąć poważnych działań ubocznych.

Steroidy, w odróżnieniu od leków antyhistaminowych, wcale nie interesują się alergią jako taką, lecz rozprawiają się one z jej konsekwencjami, a więc zapaleniem. Czym jest zapalenie? Pojawia się ono np. na skórze wokół zadrapania lub rany ciętej, w postaci zaczerwienienia i niewielkiego obrzęku, wraz z towarzyszącym swędzeniem, bólem i podwyższoną ciepłotą ciała wokół tego miejsca. Wszystkie te objawy wywołują, napływające do uszkodzonego miejsca, komórki układu immunologicznego, mające na celu ochronę skóry przed zakażeniem. Komórki te produkują mediatory chemiczne, które wzmagają zapalenie i przyciągają jeszcze większą liczbę komórek immunologicznych do uszkodzonego miejsca. Taki napływ komórek immunologicznych , rozniecających zapalenie, występuje po kilku godzinach od kontaktu z alergenami. Nazwano go reakcją późnej fazy. Steroidy dobrze spisują się w leczeniu alergii, gdyż hamują reakcję późnej fazy.

Wszystkie steroidy mają podobną budowę chemiczną do kortyzolu, substancji produkowanej w sposób naturalny przez organizm. Kortyzol, hormon produkowany przez nadnercza, znajdujące się w pobliżu nerek, wykonuje w organizmie, poza hamowaniem zapalenia, wiele różnych zadań. Reguluje pracę nerek, kontroluje metabolizm mięśni i kości, zwiększając rozpad białek, zmienia rozkład tkanki tłuszczowej.
Hydrokortyzon, oryginalny lek steroidowy, jest syntetycznym odpowiednikiem kortyzolu i działa tak samo jak on, ale steroidy najnowszej generacji poddano takiej modyfikacji, aby miały maksymalny wpływ na zapalenie, minimalny zaś na na inne procesy zachodzące w organizmie. Dlatego do leczenia alergii stosuje się hydrokortyzon w bardzo niskich dawkach, a zmodyfikowane steroidy w wyższych dawkach.

Komentarze z Facebooka