Technologia

Nowe technologie a przemysł – jak ze sobą współdziałają?

Nowe technologie praktycznie otaczają nas ze wszystkich stron. Oczywiście dotyczy to również przemysłu. Może wydawać się, że nowości techniczne w przemyśle polegają głównie na zautomatyzowaniu linii produkcyjnych i zastępowaniu ludzi maszynami. Fakt, są to znaczne zmiany.

Wielu z nas uważa, że praca spawacza i szlifierza nie należy do najbardziej ekscytujących. Tak może wyglądać z naszej perspektywy, bo niewiele wiemy o tym zawodzie. Pewna firma wspomagana przez naukowców postanowiła zrewolucjonizować ten dział przemysłu. Zajęła się między innymi tarczą, czyli jednym z narzędzi szlifierskich. Stosując w jej budowie wyjątkowo dokładne kształtowane ziarna ścierne o trójkątnym kształcie, sprawiła, że praca jest szybsza i wydajniejsza.

W pracy spawacza z kolei, niezwykle istotne jest bezpieczeństwo. Jest to zawód, w którym na niebezpieczeństwo narażone są przede wszystkim oczy i drogi oddechowe. Ta sama firma przychodzi tu z ratunkiem – tym razem ze specjalnym modelem przyłbicy. Oczywiście, ten element ochronny jest stosowany od dłuższego czasu (a przynajmniej powinien być), ale nie jest to sprzęt tak innowacyjny. Przyłbica wykonana za pomocą nowych technologii ma zamontowane specjalne kanały, dzięki którym wydychane powietrze nie skutkuje zaparowaniem filtra. Srebrna osłona czołowa również jest nietypowa za sprawa swojego koloru i materiału, z którego została zrobiona, ponieważ w ten sposób odbija ciepło. W przeciwieństwie do klasycznych przyłbic, ta innowacyjna boki ma wykonane z szybek, dzięki którym nie doświadcza się uczucia klaustrofobii. Dodatkowo jest wyposażona w czujnik ruchu! Gdy tylko spawacz weźmie przyłbicę do ręki, załączy się filtr umożliwiający oddychanie. Proces działa również odwrotnie – kiedy pracownik odłoży sprzęt, ten się sam wyłączy.

Komentarze z Facebooka