Edukacja

5 porad, jak pomóc dziecku przetrwać w szkole

Edukacja jest obowiązkowa. Każdy musiał chodzić do szkoły i wszyscy musieliśmy to przetrwać. Wszystko jednak zależy od tego, jakie mieliśmy podejście do edukacji. Przez to samo przechodzą nasze dzieci. Pamiętajmy jednak, że nie musimy ich zostawiać samych sobie ze szkolnymi problemami.

Dzieci współcześnie, chodząc często do 25-osobowych klas, szybko uczą się, że szkoła to miejsce, które trzeba przetrwać. Obowiązkiem rodziców jest, aby dziecku pomóc i żeby nie czuło się z tym osamotnione. Jak to osiągnąć?

Przede wszystkim klasyczne pytanie „Jak było dzisiaj w szkole?” lepiej zamienić na „Jak się dzisiaj czujesz?”. Dzięki temu, nasza pociecha będzie wiedziała, że nie interesują nas jedynie jej oceny, ale samopoczucie.

Nie neguj krytyki usłyszanej od dziecka na temat swojej szkoły. Lepiej będzie jeśli wysłuchasz co ma do powiedzenia, bez przerywania, a gdy już skończy, dopiero zadaj pytania, aby dowiedzieć się źródła tych słów. Jeżeli nie będzie w stanie odpowiedzieć, podsuń mu jakąś opcję, ale niczego nie narzucaj.

Pamiętaj, że nie możesz karać dziecka za to, że zostało ukarane w szkole, np. przez nauczyciela. Spójrz na taką sytuację ze swojej perspektywy – czy chciałbyś, aby za ten sam popełniony błąd w pracy ukarał Cię zarówno bezpośredni przełożony jak i szef całej firmy? Tak samo nie powinno się także dawać dziecku nagród za dobre oceny lub szkolne osiągnięcia. Powinno samo chcieć się doskonalić, a nie robić tego tylko dla nagród. 

Komentarze z Facebooka