Nieruchomości

3 najważniejsze elementy przed kupnem mieszkania!

Podjęcie decyzji o kupnie domu jest często najłatwiejszą częścią całego przedsięwzięcia. Opcji jest tak wiele, że można zwariować. Rynek pierwotny czy wtórny? Przedmieścia czy bliżej centrum? Parterowy, czy może piętrowy? Wszystkie te elementy mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Kupując dom na rynku wtórnym musimy się skupić przede wszystkim na 3 zagadnieniach, aby inwestycja jak najlepiej zaspokoiła nasze oczekiwania.

Po pierwsze lokalizacja. To na tym powinniśmy skupić się na samym początku. Wszystko zależy od naszych upodobań – czy wolimy znaleźć dom bliżej centrum, czy na przedmieściach, gdzie jest ciszej i spokojniej. Jeżeli decydujemy się na drugą opcję, a nieruchomość dodatkowo jest położona dalej od głównej ulicy, ważną kwestią jest droga dojazdowa – musimy dowiedzieć się, na jakich zasadach możemy ją użytkować.

Chociaż wybierając nasz przyszły dom, skupiamy się przede wszystkim na jego wyglądzie, nie powinien to być główny czynnik, który skłoni nas do zakupu. Dużo ważniejszą kwestią jest stan prawny nieruchomości. Koniecznie należy sprawdzić czy nieruchomość nie jest zadłużona i jaka jest forma własności domu oraz działki. Większość tych informacji można odnaleźć w Księdze Wieczystej.

Ostatnim, ale równie ważnym elementem są sprawy techniczne związane z domem. Warto dowiedzieć się z jakiego materiału zbudowany jest dom, dlatego przed dokonaniem zakupu poprośmy o wgląd do projektu. Bardzo istotny jest stan dachu, elewacji i komina. Naprawa któregokolwiek z tych elementów może nas drogo kosztować.

Kupno domu, to wyzwanie. Może się okazać, że nasza wymarzona nieruchomość ma mankamenty, o których wcześniej byśmy nie pomyśleli i musimy z niej zrezygnować. Nie można się jednak poddawać. Trzeba szukać, sprawdzać i analizować, aż do skutku.

Komentarze z Facebooka