Home / Nowe technologie / Żywotność sprzętu RTV/AGD i prywatnej elektroniki, a ponadto awarie występujące tuż po upływie pewności to choroba setek tysięcy konsumentów

Żywotność sprzętu RTV/AGD i prywatnej elektroniki, a ponadto awarie występujące tuż po upływie pewności to choroba setek tysięcy konsumentów

Reklama: Naprawa RTV Bydgoszcz

Żywotność sprzętu RTV/AGD i swej elektroniki, a i awarie występujące tuż po upływie gwarancji to choroba setek tysięcy konsumentów. Przed jakimi sytuacjami chroni nas standardowa gwarancja producenta? Czy można rozwinąć i wydłużyć ochronę sprzętu? Jakie prawa nabywa klient, korzystający z polisy ubezpieczeniowej zwanej przedłużoną gwarancją? Jaki sprzęt najczęściej dodatkowo ubezpieczają Polacy?

Jak powszechnie wiadomo, razem z przepisami UE, na jakikolwiek zakupiony towar – w tym jednocześnie sprzęt RTV/AGD oraz elektronikę – przysługują klientowi dwa lata gwarancji. Jeśli urządzenia zaprezentują się wadliwe lub sprzeczne z umową, klient ma obowiązek do ich regeneracji lub wymiany. Z kolejek w sytuacji, gdy okaże się to niezwykłe – każdy spośród nas ma prawo żądać zwrotu pieniędzy lub obniżenia ceny.

Odpowiedzialność za dany sprzęt leży na sprzedawcy, rzadziej producencie urządzeń. Co istotne, żaden problem sprzedaży ani dystrybutor sprzętu nie że na naturalną rękę skrócić dwuletniej gwarancji na miary wewnętrznego regulaminu ani umowy handlowej. W porządku trwania gwarancji zakres ochrony urządzeń pewno żyć natomiast poszerzony o kolejne opcje, co pozwala oferowana przez wiele sieci RTV/AGD polisa tzw. przedłużonej gwarancji.

Przedłużona pewność więc nic dziwnego jak sposób polisy ubezpieczeniowej, przedłużającej istniejącą gwarancję producenta czy dystrybutora (ochrona z urzędu niezgodności artykułu z normą), o dodatkowy okres – najczęściej rok lub 3 lata, co wraz z pewnością producenta zapewnia klientom maksymalnie do 5 lat warty.

Tego typu polisy istnieją w dwóch podstawowych wariantach. Po pierwsze, w tzw. wariancie standardowym, wydłużają ochronę na fakt awarii o określony okres (już po ustaniu gwarancji producenta). Po drugie, w tzw. wariancie rozszerzonym, prócz wydłużenia okresu ochrony i poszerzony jest też jej zakres. Znaczy to, że polisa chroni także przed dodatkowymi ryzykami: przypadkowym uszkodzeniem, kradzieżą czy rabunkiem sprzętu lub urządzenia.

Standardowa ochrona producencka obejmuje tylko awarie wychodzące z wad materiałowych lub wykonawczych w procesie produkcji, podczas gdy dodatkowe ubezpieczenie w sytuacji przedłużonej gwarancji może liczyć między innymi tzw. przypadkowe, nieumyślne uszkodzenia sprzętu. Z punktu widzenia klienta oraz klienta sprzętu stanowi obecne bardzo droga różnica.

Sprowadza się, że z powodu przepięcia prądu psuje nam się komputer, dziecko przypadkowo przebywa na drzwi do zmywarki, a tablet wpada do wody. Wiele szkód powodują i zwierzęta domowe lub zwyczajny przeciąg i upadek urządzenia. Tego rodzaju przypadkowe uszkodzenia zawarte są polisą przedłużonej gwarancji w wariancie rozszerzającym zakres ochrony.

Jaki sprzęt ubezpieczamy najczęściej?

Ubezpieczyć można łatwo wszystek sprzęt – od AGD aż po elektronikę praktyczną oraz najróżniejszej generacji urządzenia mobilne, w obecnym aparat multimedialny, teleinformatyczny, fotograficzny czy urządzenia audio-video.

Według własnych statystyk, Polacy najchętniej ubezpieczają telewizory też wysokie AGD, w ostatnim m.in. pralki, lodówki, zmywarki. Posiadają one całkowicie ok. 70% portfela AIG w segmencie urządzeń. Jeżeli szuka o elektronikę, chętnie ubezpieczane są m.in. komputery i systemy fotograficzne. Rzadziej – telefony i smartfony, jakie w ramach abonamentu co dwa lata za małą złotówkę oferują operatorzy telefonii komórkowej. W sukcesie urządzeń mobilnych zbiera się natomiast przedłużona gwarancja od przypadkowych uszkodzeń, zniszczeń i kradzieży.

Dobrych przykładów dostarczają ubezpieczenia sprzętu oferowane za granicą. W moc krajach europejskich w ramach tzw. dedykowanych programów można ubezpieczyć już m.in. okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne (np. na wypadek rozdeptania), elektronarzędzia, sprzęt sportowy, sprzęt fitness, bieżnie, rowery, a i urządzenia osobistego użytku medycznego (takie jak ciśnieniomierze czy glukometry).

Lepiej ubezpieczyć, czy zakupić inny?

Najczęstszym powodem zakupu przedłużonej pewności jest sprawdzenie powiązane z awaryjnością urządzeń, także po upływie standardowej gwarancji. Każde, nawet największej klasy urządzenie, w postępowanie naturalny narażone istnieje na użycie oraz zajmuje pewną żywotność. Zasadne przygotowuje się w ostatnim fakcie pytanie, czy zamiast przedłużonej gwarancji nie lepiej zaopatrzyć się po nisku w inny sprzęt, zwłaszcza mając pod uwagę proces erozji cenowej, czyli utraty wartości sprzętu na przestrzeni lat.

Warto zwrócić uwagę, że w ramach przedłużonej gwarancji możemy zyskać także inny sprzęt. W moc przypadkach, ze względu na poziom szkody lub postęp technologiczny, naprawa danej awarii zbierała się z sporym kosztem. Kiedy kładzie się matryca telewizora, silnik w pralce, czy agregat chłodniczy w lodówce, koszt naprawy może przejść połowę cen danego urządzenia lub nawet zbliża się do zapłaty nowego sprzętu. W takich formach ubezpieczyciel najczęściej korzysta uchwałę o wymianie sprzętu na ostatni. Przykładowo, telewizory już po 3 latach w przypadku awarii lub uszkodzenia ekranu są na ogół wymieniane na różne, oraz do ubezpieczonego, ze względu na erozję cenową, trafia danie o bardzo lepszych parametrach technicznych niż tradycyjny, uszkodzony sprzęt, co jest nieocenione dla użytkownika.

O admin

Check Also

Mimo iż koncepcja stanęła na świecie w latach 90. XX w., systemy APS w Polsce mało są jeszcze swoje i stosowane.

Reklama: automatyzacja procesów produkcyjnych Pomimo że koncepcja powstała na świecie w latach 90. XX w., …