Home / Historia / Zamek Książ jest trzecim pod względem liczby, po Malborku i Wawelu, domem w Polsce.

Zamek Książ jest trzecim pod względem liczby, po Malborku i Wawelu, domem w Polsce.

Zamek Książ jest trzecim pod względem powierzchni, po Malborku i Wawelu, domem w Polsce. Z trzech stron otoczony jest jarem. Umieszczony stał w malowniczym miejscu, na szerokim skalistym urwisku. Obecnie zawierają się tutaj muzeum, restauracja, hotel a magazyn z pamięciami. Obok zamku przeciąga się park. 

Gmach budowli słynie z bogato zdobionych, stylowych wnętrz, wśród których największe poczucie robi barokowa Sala Maksymiliana. Niezwykle atrakcyjne są również eksponowane tutaj ceramika piękna i porcelana użytkowa, przetwarzane w wałbrzyskich fabrykach. Z zamkowej wieży podziwiać można panoramę Sudetów. Odwiedzić można stajnie, powozownię i krytą ujeżdżalnię koni.

Przy zamku rzciągają się starannie utrzymane tarasy wielopoziomowe, które ważna podróżować w czasie od kwietnia do września, stanowiące miniatury parków we francuskim stylu. Zamek Książ słynie więcej ze drogiej stadniny koni i palmiarni, w której występuje także sto gatunków egzotycznych roślin, przyniesionych z wszystkiego globu.

Zwiedzanie zamku możliwe istnieje ale z wzorem. Udostępniają je cztery wyznaczone trasy wycieczkowe. Trasa „Książ barokowy” to niewątpliwa trasa turystyczna, jaka zwraca poprzez salony barokowe: Salon Zielony, reprezentacyjną Salę Maksymiliana, Salon Biały, Salon Chiński, Salon Rozrywek oraz Salon Barokowy. Trasa „Śladami Hochbergów” uzupełniona jest o najstarsze pomieszczenia zamkowe, które pozostały przebudowane podczas kolejnej wojny światowej, oraz sale zamkowe: Hol Myśliwski, Salę Balową, Salę Konrada z Czarnym Dziedzińcem. Odległość „Z Piastów do tajemnic drugiej wojny światowej” ma także oglądanie tunelu z terminu wojny, a trasa „Szlakiem Daisy” – kompleksowe zwiedzanie zamku i ogrodu.

O admin