Home / Technologia / Właściwości aluminium dają się być powszechnie znane.

Właściwości aluminium dają się być powszechnie znane.

Reklama: Ogrodzenia aluminiowe Bydgoszcz

Właściwości aluminium umieszczają się być powszechnie znane. Sprawa zakłada się jednak komplikować, gdy jesteśmy do postępowania z osobnymi stopami tego metalu. Charakteryzują je bowiem różne własności wytrzymałościowe, twardość, siła na rdzę i plastyczność. Wybór odpowiedniego stopu jest to kluczowy dla wszystkiego procesu produkcji, dlatego warto rozumieć kiedy go podjąć.

Czyste aluminium to metal, jaki stanowi nieco delikatny i nie ma dużej odporności na rozciąganie. A w jasnej formie nie jest używany np. w budownictwie czy przemyśle. Jego małe właściwości mechaniczne można jednak zwiększyć poprzez zastosowanie dodatków stopowych, takich jak krzem, magnez, mangan czy miedź. Za ich myślą możliwa jest praca stopów o wartościach dobranych do najdalszych zastosowań. By uzyskać materiał wyróżniający się ponadprzeciętną wytrzymałością, estetyką lub siłą na działanie czynników zewnętrznych, wystarczy sięgnąć po prawy stop aluminium.

W relacje od składu, niektóre stopy są uniwersalne, oraz pozostałe przydają się do dokładnie określonych zastosowań. Z tych, które charakteryzuje dużo dobra odkształcalność tworzy się cienkie elementy o skomplikowanych kształtach, inne wykazują wysoką wytrzymałość na drogą wodę morską, i też inne idealnie dodają się do obróbki plastycznej. Niektóre ze stopów mają swoje docelowe właściwości dopiero po odpowiedniej obróbce cieplnej. 

Produkcja wielu sposobów stopów daje rozmaite możliwości działania, ale same stwarza konieczność oznaczenia i określenia charakterystyki każdego możliwego stopu. Obecnie funkcjonuje kilka głównych systemów identyfikacji stopów, które są publiczne i chronione na pełnym świecie. Aby posiadać gwarancję, że sięgamy po stop o dobrych nas właściwościach, musimy posłużyć się oznaczeniem symbolami chemicznymi, numerycznym lub sygnaturą używaną przez zagraniczne instytucje, takie jak amerykańskie Aluminium Association.

O admin

Check Also

Nexus 6 nowy gigant na rynku!

Don’t act so surprised, Your Highness. You weren’t on any mercy mission this time. Several …