Home / Świat / Sport / Wiosna i lato to doskonała moment na rower

Wiosna i lato to doskonała moment na rower

Wiosna i lato to doskonała okres na rower, więc niebawem dużo z nas postanowi wybrać się na uwagę rowerową trochę dalej niż okolice domu. Jeśli mamy w podróż wyjechać autem, to warto wcześniej zastanowić się nad metodą bezpiecznego transportu. Do wyboru jest kilka rodzajów przewozu rowerów. Od nas zależy, czy zamontujemy je na dachu, na tylnej klapie czy zainstalujemy w dziedziny bagażowej.

Jeżeli chcemy zadbać o spalanie paliwa swego pojazdu na linii zdecydowanie najlepiej przewieźć rowery wewnątrz auta w strefie bagażowej. Złożenie tylnych siedzeń ułatwia zmieszczenie rowerów w tylnej części pojazdu, jednak podczas kolizji są one dużym ryzykiem dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażera. Bagaże nie mogą się przemieszczać. Tworzy to absolutne niebezpieczeństwo, a jednak wyjazd na rowery traktuje być faktem zdrowego sposobu działania.

Na targu proste są liczne rozwiązania pozwalające przewozić rowery na zewnątrz samochodu. Wśród nich odnajdziemy bagażniki mocowane na dach, na hak także na klapę bagażnika. Wybór jest wysoki. Jak więc się zdecydować?

Przed wyborem bagażnika rowerowego należy się zastanowić czy chcemy przewozić tylko rower, lub oraz będziemy potrzebowaliby skorzystać bagażnik bazowy do transportu różnego rodzaju sprzętu (np. deski windsurfingowej lub nart). W głównym sukcesie możemy zdecydować się na bagażnik umieszczany na haku holowniczym czyli na tylnej klapie samochodu. Jeśli a chcemy, żeby bagażnik był daleko uniwersalny musimy zdecydować się na belki bazowe montowane na dachu samochodu. Dopiero na tych belkach zamocujemy uchwyt rowerowy.

Przyjmując się na bagażnik przeznaczony ale i tylko do przewozu rowerów możemy wziąć z możliwości bagażników na tylną klapę. Musimy natomiast sprawdzić, czy nasz samochód zezwala na zastosowanie takiego bagażnika. Możliwość skorzystania i wybór bagażnika na tył uzależniony jest od konstrukcji pojazdu.

Warto jeszcze wiedzieć o tym, że wg badań przeprowadzonych przez niemiecki ADAC, przy przewożeniu 3 rowerów zużycie paliwa najbardziej wzrasta kiedy wykorzystujemy bagażnik na tylną klapę. Chociaż toż nie najważniejszy aspekt przewozu rowerów, w tych danych na pewnie nie jest bez znaczenia.

Chcąc zastosować bagażnik tworzony na hak holowniczy musimy posiadać samochód w niego urządzony lub doliczyć koszt montażu haka do zapłaty bagażnika. Zastosowanie takiego podejścia ma jednakże nasze zalet. 

Bagażnik umieszczany na hak pozwala wziąć się do bagażnika bez usuwania spośród niego rowerów. Zaletą tego wyjścia jest ograniczanie widoczności świateł i tablicy rejestracyjnej pojazdu.

Z tej uwagi większość bagażników na hak wyposażonych jest w tablice świetlne lub istnieje możliwość dokupienia tablicy świetlnej.

Jeśli mamy w perspektywy przewozić nie tylko rowery, ale inne akcesoria warto rozważyć o czymś dużo uniwersalnym. Mają tu zastosowanie bagażniki dachowe. Wybór tego rozwiązania miesza się z zakupem belek montowanych w poprzek dachu i dodatkowo uchwytu rowerowego.

Dobierając uchwyt musimy zwrócić uwagę na takie części naszego roweru jak: funkcję oraz stan ramy, jego ciężar, a nawet wysokość opony wraz z felgą (niektóre paski mocujące koło mogą pokazać się za niewielkie). Są jeszcze rowery, których ramy nie potrafią stanowić ściskane szczękami uchwytów rowerowych. Trzeba wówczas wybrać nowe rozwiązanie – np. uchwyt rowerowy chwytający za widelec.

Bagażnik rowerowy na dachu to rozwiązanie zajmujące się największą popularnością wśród użytkowników. Załadunek nawet 4 do 5 rowerów na dachu nie jest problemu, szczególnie dla posiadaczy delikatnej i małej wielkości aut.

Jeśli natomiast w perspektyw postanowimy przewozić narty, deski, kajak lub pozostałe elementy wystarczy tylko dokupić odpowiednie uchwyty i urządzenia, jak boxy dachowe, uchwyty do nart itp. Stanowiąc o wyborze bagażnika i urządzeń warto myśleć o bezpieczeństwie rowerów i indywidualnego bagażnika przed kradzieżą. To pozwoli uniknąć przykrych rozczarowań.

O admin

Check Also

Jak powiedział członek zarządu Barcy, rozmowy z Argentyńczykiem są teraz na tej prostej.

Jak powiedział członek zarządu Barcy, negocjacje z Argentyńczykiem są obecnie na nowej prostej. Kwestią, nad …