Home / agroturystyka / Winnice, słońce, przyroda, zamki, pałace ścieżki rowerowe to małe ale treściwe słowa oznaczające ten teren a więcej stara dzielnica tak szybkich nam Czech.

Winnice, słońce, przyroda, zamki, pałace ścieżki rowerowe to małe ale treściwe słowa oznaczające ten teren a więcej stara dzielnica tak szybkich nam Czech.

Morawy Południowe

Winnice, słońce, przyroda, zamki, pałace ścieżki rowerowe to kiepskie ale treściwe słowa przedstawiające ten obszar i i stara dzielnica tak bliskich nam Czech. Śródziemnomorski (no, prawie) klimat dla wybranych (np. dla nas) zaledwie 3h jazdy autem.

Przemierzając, najlepiej samochodem, ten teren, własnym oczom oddaje się pofalowany krajobraz z winnicami, gdzieś w dali majaczy wieża kościelna lub i zamkowa, a pomarańczowe oraz czerwone dachy budynków uwalniają się od zieleni rolnictw i lasów.

Takim ważnym obecnie z odległa osiedlem istnieje wolny wątpienia Mikulov z piękną starówką dodatkowo znowu ładniejszym zamkiem. To tutaj tylko kierowany był obraz biograficzny o Napoleonie.

No ale powinniśmy może rozpocząć od Brna – stolicy Moraw, a też różnego pod względem wielkości centra w wszystkich Czechach. Na kluczowy rzut oka nie zachwyca, natomiast po kilku sekundach może nas pochłonąć. Pisaliśmy o aktualnym, co warto zobaczyc w miasteczku, po naszym „majówkowym” zwiedzaniu.

Którymkolwiek z malowniczo położonych osiedli w Morawach jest Znojmo. Oprócz tego, że zachwyca swoimi zabytkami, wówczas istnieje również dobrym punktem wypadowym do Ogrodzie Narodowego rzeki Dyji (Podyje). Ze powodu na warunki klimatyczne i rzeźbę terenu okolice parku są idealnym położeniem na kulturę winogron. W sąsiednich wioskach czas zatrzymał się w mieszkaniu – białe, jednopiętrowe domki z ukwieconymi ogródkami, to powszechny krajobraz, jaki będzie nam towarzyszył.

Morawy słyną z wpisanego na listę UNESCO kompleksu pałacowo-ogrodowego zwanego „Ogrodem Europy” – Lednice Valtice. Na pokonanie tegoż ciężkiego obszaru zarezerwować sobie powinien choćby niepowtarzalny dzień. Imponujące mieszkanie a ciekawy ród Liechtensteinów – organizatorze tego, co możemy właśnie podziwiać.

Morawy są też rajem dla rowerzystów. Istnieje tu najlepiej przygotowana infrastruktura rowerowa oraz kursy stanowiące ponad 1200 km. Wspaniałym pomysłem jest jeżdżenie rowerem któregoś z morawskich Szlaków Wina. Ale co wtedy pisać ze „smakowaniem trunków”? Chyba zapomnieć na wieczór. „Morawskie Morze” lub Jezioro Nove Mlyny uwolnione z miejsc usianych winnicami czy murowanymi piwniczkami wapiennymi ukwieconymi wzgórzami Palavy z wiarą zaspokoi oczekiwania tych, którzy lubią wypoczywać nad wodą czy uzyskiwać z uroków sportów wodnych.

Miłośnikom bajkowych formacji skalnych, jaskiń z ładnymi stalaktytami i stalagmitami przypadnie do smaku Morawski Kras, czyli największy obszar krasowy w Europie Środkowej, jednak nas znalazły wtedy ogromne ulewy. W Ołomuńcu, który potrafimy sobie pasować jak przystanek w podróży do albo powrotnej zobaczymy postawioną na listę UNESCO wotywną Kolumnę Świętej Trójcy – największa kolumna w Europie Środkowej. Samo miejscowość jest warte poświęcenia kilka daleko czasu, bo mnóstwo tu zabytków, zwłaszcza sakralnych, a atmosfera iście studencka.

O admin

Check Also

Zakopane to szczególna miejscowość wielu Polaków (lecz także osób z zagranicy).

Zakopane to droga miejscowość wielu Polaków (ale także osób z zagranicy). Do ostatniego grupa kobiet …