Home / Świat / Sport / Według ostrożnych szacunków nawet 4 mln Polaków idzie

Według ostrożnych szacunków nawet 4 mln Polaków idzie

Według ostrożnych szacunków nawet 4 mln Polaków truchta po miejskich chodnikach, parkowych alejkach, leśnych ścieżkach, i momentami choćby stromych górskich szlakach. Wielu zamierza dopiero rozpocząć sprawę z bieganiem. Podpowiadamy, w co się zaopatrzyć, żeby ten sport wykonywało się miło, zdrowo i łatwo. 

Bez wątpienia latanie to jedyna z najodpowiedniejszych form prac fizycznej. Długo można liczyć jego zalety: poprawia kondycję, uaktywnia pracę całego systemu, usprawnia funkcjonowanie serca, płuc, mięśni kończyn niskich i obręczy biodrowej, obniża poziom złego cholesterolu, a ponadto zapobiega rozwojowi osteoporozy. Jakby tegoż było trochę, regularne przebieżki pozytywnie działają na samopoczucie oraz dają odbić się z stresów czy posiadaj lękowych. 

Ten sport przyniesie nam wiele zalet, ale pod warunkiem, że do treningów podejdziemy dobrze i odpowiedzialnie. Przede ludziom wymagamy zadbać o właściwe buty. Oczywiście chociażby w zwykłych trampkach czy tenisówkach damy radę przebiec całkiem długi dystans, ale konsekwencją tegoż będą: szybsze zmęczenie, otarcia, uszkodzenia paznokci, bóle nóg i stawów (a czasami nawet kręgosłupa) czy kontuzje, zwłaszcza ścięgna Achillesa – jego uszkodzenie lub uszkodzenie może prowadzić koniecznością unieruchomienia nogi nawet na parę tygodni. 

Jakie buty wybrać? Wiele kobiet przekonuje się marką, wyglądem czy kolorem, zapominając o tym, że najistotniejsza stanowi ich funkcjonalność. W porządnych sklepach sportowych możemy stworzyć wideoanalizę, która pomoże określić typ nogi i wskaże, jak odbiera ona podczas biegu. Dzięki temu dowiemy się, jaki przykład obuwia wybrać, by trening stanowił niezwykle efektywny, a my odpowiednio zabezpieczeni przed ewentualnymi urazami.

Jednak nawet najbardziej profesjonalne buty nie zawsze zabezpieczą przed zmorą wielu biegaczy, czyli odciskami i otarciami stopy. Dlatego warto być zawsze przy sobie plastry, np. z dodatkiem kojącego aloesu, które pomogą przy otarciach, a też wodoodporne, doskonale zabezpieczające ranę. Pamiętajmy, aby nasza apteczka była jednak dobrze zaopatrzona.

W co również powinien zaopatrzyć się początkujący biegacz? Oprócz butów ważne są oraz nowe czynniki garderoby. Strój powinien żyć w miarę luźny, jednak przede każdym przygotowany z tematu gwarantującego optymalną regulację wilgoci i naturalne oddychanie skóry. Wielu zwolenników mają spodnie, bluzy czy koszulki termoaktywne, pozwalające na prowadzenie stałej, naturalnej temperatury ciała. W trakcie wysiłku fizycznego chronią przed wychłodzeniem organizmu, izolując od warunków atmosferycznych przy jednoczesnym wysokim stopniu wentylacji zapewniającej odprowadzenie potu na zewnątrz.

Innym ciekawym wynalazkiem są skarpety kompresyjne, które podczas biegu stopniowo uciskają żyły, co przyspiesza metabolizm i zmienia krążenie w mięśniach łydki, natomiast w wyniku powoduje szybszą regenerację po sportu i zwiększenie wydolności w trakcie jego trwania.

Biegające kobiety powinny wyposażyć się w specjalny biustonosz sportowy, który o 80 proc. redukuje ruchy piersi podczas treningu (zwykły stanik tylko o 30 proc.), co zabezpiecza przed utratą jędrności, otarciami, a nawet bólami pleców. 

Warto również pomyśleć o okularach przeciwsłonecznych, chroniących oczy przed szkodliwym promieniowaniem i owadami, a też czapce, jaka w lecie zabezpieczy przed przegrzaniem, a w zimie zatrzyma ciepło i zabezpieczy głowę przed zimnem.

Podczas biegu nie możemy zapominać o uzupełnianiu płynów, bowiem w przeciwnym razie narażamy się na odwodnienie. W składach sportowych znajdziemy szeroki wybór tzw. camelbacków, czyli pojemników na napój, które wykonujemy na plecy i dzięki temu nie musimy biegać z butelką w dłonie.

O admin

Check Also

Biegasz już od jednego czasu, parę razy w tygodniu, regularnie, że niemal codziennie.

Biegasz szybko od jednego czasu, parę razy w tygodniu, regularnie, że prawie codziennie. Swoje treningi …