Home / Ciekawostki / Smog od stara nie istnieje teraz dla nas mitycznym zjawiskiem, które zauważyć można jedynie nad wielkimi metropoliami Azji czy Stanów Zjednoczonych.

Smog od stara nie istnieje teraz dla nas mitycznym zjawiskiem, które zauważyć można jedynie nad wielkimi metropoliami Azji czy Stanów Zjednoczonych.

Smog od była nie jest szybko dla nas mitycznym zjawiskiem, które zobaczyć można tylko nad wielkimi metropoliami Azji czy Stanów Zjednoczonych. Niestety pod względem zanieczyszczenia powietrza Polska nie odbiega z krajów zachodnich. Wręcz przeciwnie – zajmuje niechlubne znaczenie w czołówce najbardziej zakażonych państw Europy, a też połowa listy najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej to polskie własne tereny. 

Dym i mgła – te dwa słowa stworzyły termin, którym z wielu lat posługujemy się, aby opisać zjawisko, które przez znaczniejszą część roku towarzyszy mieszkańcom dużych miast i aglomeracji. W rzeczywistości smog nie montuje się wyłącznie z dymu i mgły, jednak przede wszystkim z kurzów a innych zanieczyszczeń, które w powiązaniu z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi (brak wiatru, duża wilgotność powietrza, inwersja temperatury) tworzą szarą „chmurę” przesuwającą się nad obszarami miejskimi. Jeśli dorzucimy do ostatniego i niekorzystne położenie konkretnych terenów uniemożliwiające skuteczne ruchy powietrza (jak choćby w wypadku występującego w niecce Krakowa), znamy doskonały przepis na stałe i funkcjonalne zanieczyszczenie. Co uważa się na liście pozostałych składników? 

Aby zdać na ostatnie badanie, należy oddzielić z siebie dwa rodzaje smogu – kwaśny (typu londyńskiego) oraz fotochemiczny (typu Los Angeles). Ten doskonały zachodzi w zimie na wynik nieefektywnego spalania paliw, umieszczają się na niego: pyły, dwutlenek węgla, dwutlenek siarki. Smog fotochemiczny i można stwierdzić przede ludziom w lecie, a w jego składzie znajdują się np. tlenki azotu, węglowodory (w spalinach samochodowych) oraz pyły przemysłowe. W powiązaniu ze światłem słonecznym wykonują one ozon – drażniący gaz o bladoniebieskim poziomie i właściwym zapachu. 

Zarówno smog kwaśny (zwany inaczej siarkowym), jak również fotochemiczny cechują silnie drażniącymi właściwościami, negatywnie sprawiają nie ale na sytuację środowiska, a przede ludziom na swobodne zdrowie. Wraz z „dymną mgłą” do gleby, wody oraz dobrych płuc przedostają się szkodliwe pyły, zawierające m.in. metale ciężkie (takie jak arsen, nikiel), sadzę czy benzopiren (mający właściwości rakotwórcze).

Każdy, kto pozostawał w skażonym smogiem mieście, z pewnością doświadczyłeś na indywidualnej skórze przynajmniej samą z najczęściej spotykanych dolegliwości, które złożyć można na karb zanieczyszczonego powietrza. Stanowią toż m.in.:

Chroniczny ból osoby i życia

Podrażnienie oczu

Alergie

Ciągłe zmęczenie

Zapalenie gardła, płuc, oskrzeli

Duszności, problemy z oddychaniem

Problemy z myślą i koncentracją

Astma

Schorzenia te często prowadzą natomiast do wiele trudniejszych w efektach chorób. Badania prowadzą, że kobiety zarabiające w miastach o dużym poziomie zanieczyszczenia, są dużo bardziej łatwe na nowotwory niż te, które zajmują „czyste” tereny. Oddychanie powietrzem pełnym toksyn zwiększa też ryzyko poważnych chorób układu oddechowego oraz systemu krążenia. Dowiedziono też, że smog sprzyja depresji i schorzeniom układu nerwowego. Istnieje ponad dużo przykry dla osób w ciąży, ponieważ negatywnie wpływa na układy nienarodzonych jeszcze dzieci. Badania dowodzą też, że w centrach o wysokim stopniu zanieczyszczenia wzrasta też śmiertelność.

Ochrona przed smogiem nie jest swoja, powietrza bowiem nie uda nam się oczyścić z dnia na doba. Można jednak podjąć szereg aktywności, jakie w wieloletniej perspektywie pomogą zminimalizować wyniki tego zjawiska.

Przede każdym o pamiętać o własnym zdrowiu oraz wyposażyć się w antysmogową maskę z filtrem. Nie należy o niej zapominać zwłaszcza wtedy, kiedy poziom pyłu zawieszonego znacznie przekracza normę. Wówczas dużo nie iść z domu, nie wietrzyć pomieszczenia i doświadczyć oczyścić powietrze dostępnymi środkami. Coraz bardziej rozpowszechnione zatrzymują się mechaniczne oczyszczacze, niektórzy propagują też sadzenie roślin, które umożliwiają zniwelować szkodliwy efekt smogu.

Warto korzystać oraz działania, które zapewniają poprawie jakości w miasteczku i kraju – wybierać ekologiczne formy ogrzewania domu, decydować się na dojazdy rowerem lub publiczną komunikacją albo zadbać o jakość zielonych terenów wokół nas. Każdy taki krok daje nas do istnienia w nieskażonym toksynami świecie, co może nic nie być tak utopijną wizją, kiedy się wydaje.

O admin

Check Also

Słona woda morska zamarza w kilka niższej temperaturze niż słodka

Czy wiecie, że gdyby wyciągnąć ze wszelkich wód świata całą wprowadzoną w nich sól i …