Home / Bez kategorii / Skręcenie kostki – objawy i działanie

Skręcenie kostki – objawy i działanie

Skręcenie stawu skokowego (czyli mówiąc popularnie kostki) to pierwszy z najzwyklejszych urazów kończyny dolnej – ma możliwość do niego osiągnąć na wynik złego postawienia stopy na podłożu, zeskoku z wysokości, szybkiego ruchu, braku rozgrzewki przed podjęciem ćwiczeń fizycznych albo noszenia nieodpowiedniego obuwia.

Uraz powstaje na skutek przekroczenia wytrzymałości mechanicznej stawu, w wyniku czego stopa obraca się na zewnętrzną (95% przypadków) lub wewnętrzną krawędź. W relacji od stopnia urazu można poznać 3 postacie skręcenia:

– pierwszy stopień, czyli niewielkie naciągnięcie lub naderwanie więzadeł,
– drugi stopień, jaki oznacza się częściowym zerwaniem włókien więzadłowych,
– trzeci stopień, czyli całkowite zerwanie więzadeł.

W relacje od poziomu skręcenia pacjent odczuwa mniej bądź dużo nasilone objawy i potrzebuje zróżnicowanej terapii.
Skręcenie stawu skokowego okazuje się pewnymi charakterystycznymi symptomami, do jakich należy zaliczyć:

– ból po bocznej witrynie stawu skokowego (jaki pogłębia się podczas próby ruchu),
– niestabilność stopy,
– ograniczenie trendu (na przykład utrudnione chodzenie lub zabieg możliwości wspięcia się na palce),
– obrzęk,
– zsinienie,
– pojawienie sie krwiaka.
Występowanie i nasilenie wszystkiego z ostatnich objawów jest związane od stopnia skręcenia – im konkretniejszy a dobrze rozległy uraz, tym fakty są bardziej nasilone.
Każdy specjalista i fizjoterapeuta oznajmi, że skręcenie stawu skokowego nie prawdopodobnie być zignorowane – w jakimkolwiek razu potrzebuje odpowiedniego postępowania. Ważna zasada kładzie się na tak zwanym RICE, czyli rest (odpoczynek), ice (chłodzenie), compression (ucisk) i elevation (uniesienie). Oczywiście każdy stopień skręcenia determinuje określone leczenie, ale dokładnie:
– przy głównym stopniu przeważnie wystarczy unieruchomienie względne, przykładanie zimnych kompresów i ograniczenie chodzenia,
– drugi stopień wymaga unieruchomienia bezwzględnego (stabilizatorem lub gipsem), stosowania preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych, zaś w niektórych przypadkach choćby heparyny,
– w wypadku trzeciego stopnia wskazane jest założenie opatrunku gipsowego, a w kilkorgu razach także wykonanie zabiegu operacyjnego.

Bez względu na stan skręcenia warto udać do fizjoterapeuty, jaki przepisze odpowiednie style i rehabilitację, gwarantujące szybki powrót do zdrowia. Ponadto fizjoterapeuta pokaże szereg ćwiczeń, które możemy wykonywać w zakładu.

O admin

Check Also

Nieznane granic różne witaminy C

O tworzeniu witaminy C na byt żywy powiedziano obecnie kilkoro. Stwierdzenia są posegregowane. Oceniana i …