Home / psychologia / Przez wiele lat uczony przysłuchiwał się mruczeniu kotów. Zauważył, że inaczej koty mruczą, jak są zestresowane, a inaczej, gdy domagają się jedzenia.

Przez wiele lat uczony przysłuchiwał się mruczeniu kotów. Zauważył, że inaczej koty mruczą, jak są zestresowane, a inaczej, gdy domagają się jedzenia.

Reklama: Poradnia psychologiczna Toruń

Przez masa lat uczony przysłuchiwał się mruczeniu kotów. Zauważył, że inaczej koty mruczą, jeżeli są zestresowane, a inaczej, gdy domagają się jedzenia. – Mruczenie może być kluczem dla kociej mamy, by się zatrzymała i nakarmiła swoje małe – twierdzi uczony. Dlaczego jednak koty mruczą jeszcze na obraz swojego właściciela? – Warunek stanowi ostatni jeden. Koty też wymagają się jedzenia. Najwyraźniej koty traktują swoich opiekunów jak matkę. Są bowiem przez nich rozpieszczane i utrzymywane. Są wtedy wartę zbliżoną do tej, jaką daje matka swoim małym. Dlatego też koty istniejące w budynkach nigdy do celu nie dorośleją. Także na pewno zwierzętom tym doskonale z człowiekiem. Uczeni z dwóch uniwersytetów, tokijskiego i University of South Florida College of Medicine, których praca ukazała się w ubiegłym roku w czasopiśmie naukowym „Animal Cognition”, wykazali, że koty zajmują się, gdy ich właściciel powraca do domu, i pożądają go dostrzegać. Są wyłącznie w tym wiele dużo lekkie zaś nie tak szybkie jak psy.

Naukowcy nagrali głosy właścicieli kotów i obcych osób, i wtedy dźwięki te wykonywali zwierzętom. Koty nie widziały ludzi, ale odwracały głowę w ruchu, z jakiego powstawały głosy. Gdy rozpoznały mowę swojego pana, były dokładnie ciekawe i podekscytowane. Dawało się, iż go szukają. – To dowodzi, że koty nie są ani ospałe, ani flegmatyczne, kiedy się powszechnie sądzi. Doświadczają bardzo intensywnych emocji, tyle tylko, że chcą być je w harmonii i samotności. Niestety są to szczególnie towarzyskie. Często tak jedno niczym ich właściciele.

Dlaczego więc koty zaskarbiły sobie względy tylko niektórych ludzi? – Koty to istotni indywidualiści. Żeby je polubić i uznać ich wyjątkowy, choć silny charakter, trzeba zrozumieć specyficzny język kotów. Przytacza doświadczenia z Laboratorium Zachowań Zwierząt w Lokal Harbor, który zdecydował, że zwierzęta te rozróżniają i dodają na proste imiona. Rozumieją same również dbają znaczenie ponad 160 słów.

Wiele lat wcześniej w księdze „O charakterze uczuć u mężczyzny oraz zwierząt” opisał siedem różnych dźwięków pozwalających kotom wyrażać serca i zainteresowania. Próbował też rozszyfrować mowę ich ciała. Ustalił, że emocję i przywiązanie oznacza wyciągnięty ku przodowi łeb i wyprostowany w głowę ogon. Z zmian kot zły, jednak nie przestraszony, wywija lub uderza z końca na brzeg wyciągniętym ogonem. Natomiast przestraszony zbliża się jak daleko i wygina grzbiet w format odwróconej litery U, a przy tym syczy i fuka. – To subtelny język, który właśnie uczymy się rozszyfrowywać.

O admin

Check Also

Przez temat Dlaczego wszyscy kwalifikują się istnieć w terapii rozumiem rozważanie tego, dlaczego człowiek, kto już rozpoczął terapię

Reklama: Poradnia psychologiczna Toruń Przez temat Dlaczego wszyscy decydują się funkcjonowań w terapii rozumiem traktowanie …