Home / Z kraju / Ponoć w minionym etapie z Nasz dało nogę nawet 35 000 naukowców.

Ponoć w minionym etapie z Nasz dało nogę nawet 35 000 naukowców.

Ponoć w poprzednim etapie z Nasz dało nogę nawet 35 000 naukowców. Jest zaledwie jeden sposób, aby temu zaradzić – trzeba oddać im funkcjonować, trzeba dać im funkcję. Nasi młodzi naukowcy jeśli obowiązują w teorii to stoją u rodziców, nie zakładają rodzin. I ci, jacy maja miejsca, domy i grupy działają w handlu, transporcie, usługach biznesowych…

Dajcie naukowcom pracę, to staną. Dajcie młodym granty, niech się wykażą. Ale najpierw je dajcie, dopiero później żądajcie wyników. Żeby młody pracownik mógł stanowić efektywny naukowo to najpierw pragnie zawierać źródło utrzymania siebie i kupna sprzętu do poszukiwań. Tymczasem u nas polityka jest odwrotna i idzie – najpierw pokaż nam czego zrobił panie magistrze i my może łaskawie za rok osoby ci grant. By móc pochwalić się wynikami badań (artykułami) młody człowiek chce finansowania badań, które – rzeknijmy to całkiem – trzeba zaryzykować także mu je zapłacić.

Młodzi naukowcy w wieku około 25 lat, którzy rozpoczynają doktoraty powinni być nadzieję uzyskania finansowania badań mając zerowy dorobek naukowy – taki dorobek ma bowiem świeżo upieczony magister, którego pierwszym produktem jest powszechnie wynik doświadczeń z produkcji magisterskiej, który pragnie gdzieś w najkrótszych miesiącach „upchnąć”. Grant powinien stanowić podawany za pomysł badań, a szanse jego stworzenia za całokształt pracy młodego pracownika na przygotowaniach (praktykę w towarzystwie naukowym itp.).,

Nowy model szkolenia i finansowania młodych naukowców skutkuje nieuczciwością i nierzetelnością naukową (dopisywanie przez miłego promotora swojego magistranta do książce w której pytaniach nie brał udziału), faworyzuje i gości z tak sytuowanych rodzin, którzy ze wsparciem rodziców mogą sobie dać na prawdziwy wolontariat do 30 roku bycia (doktorat bez, czy z złym stypendium, dołączanie do poszukiwań z swej kieszeni).

Sam proces stawiania pierwszych wniosków grantowych powinien być uproszczony, a tenże czas wydawania decyzji skrócony do maksymalnie 30 dni.

Zresztą o czym my odpowiadamy – zanim nie zaczniemy płacić naukowcom jak naukowcom to myśl będzie na prostym poziomie. Świeżo zatrudniony zatrudniony na uczelni, niezależnie lub istnieje historykiem czy informatykiem powinien pamiętać przynajmniej 3000zl netto pensji, doktorant 2000 stypendium. Pensje samodzielnych ludzi nie powinny schodzić poniżej 5000zl netto.

Przecież tak też długo nie będzie. Lokalny rynek pracy siedzi na osobie, zabicie w latach 90 szkolnictwa stałego i zaczęcie uczelni dla mas zrobiło swoje. Długo będziemy naprawiać błędy, które popełniono po upadku PRL.

O admin

Check Also

W pozycji, jak za godzinę parkowania w samym centrum miasta płacimy maksymalnie 3 złote, nie łudźmy się, że znajdą się inwestorzy skłonni budować wielopoziomowe parkingi, które dały uspokoić śródmieścia i przygotować więcej przestrzeni przyjaznej pieszym.

Reklama: Zarządzanie parkingiem Bydgoszcz W form, gdy za godzinę parkowania w samym serca miasta płacimy …