Home / Zdrowie i uroda / Pojawiają się na brodzie i ciele. Przyczyn ich stworzenia istnieje wiele.

Pojawiają się na brodzie i ciele. Przyczyn ich stworzenia istnieje wiele.

Pojawiają się na osób i ciele. Przyczyn ich powstania istnieje sporo. Ta najczęstsza to zapewne nadmierna ekspozycja na słońce. Ale przebarwienia mogą powstać jeszcze na zysk zmian hormonalnych (ciąża, menopauza), przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych czy antybiotyków i wreszcie – w skutku uszkodzeń mechanicznych (dlatego lekarze zawsze upominają, by nie wyciskać pryszczy!). Na wesele metod ich likwidacji jednocześnie jest wiele. Jeżeli więc już dziś zaczniesz leczenie skóry, jest okazja, iż w wakacje zaprezentujesz wolne od plamek oblicze.

Mają nietypowy układ oraz kolor. Mogą patrzeć jak piegi albo być ciemne jak pieprzyki. Są krótkimi kropkami lub wysokimi plamami. Trzyma je pewne: wyglądają nieestetycznie, i w ekstremalnych przykładach mogą przerodzić się w zmiany nowotworowe. Przebarwienia to przedmiot, który mówi 49 proc. Polek (badania przeprowadzone dla marki Olay w 2009 roku). Jednak znacząca część z nas nie wie ani jak spędzić te, które obecnie powstały, ani co zrobić, by inne się nie pojawiły. Zatem wyjaśnijmy.

KLUCZOWA PROFILAKTYKA

Przebarwienia pojawiają się, gdy melanocyty – komórki naskórka odpowiedzialne za produkcję melaniny – nie działają prawidłowo. Te nieprawidłowości mogą być uzależnione genetycznie (choć naukowcy dotąd nie znaleźli genu odpowiedzialnego za ten problem), jednak w ogromnej dawce wynikają z własnej winy. Podstawowym przewinieniem jest niekorzystanie ochrony przeciwsłonecznej. Wystarczy, abyś codziennie smarowała twarz, szyję oraz dekolt emulsją z filtrem, który zabezpiecza przed promieniowaniem UVA i UVB. – Istotną funkcję w postępowaniu przebarwień odgrywa UVB, ale należy mieć też o promieniowaniu UVA, które jeszcze może wywoływać powstanie przebarwień – tłumaczy dr Katarzyna Osipowicz z Kliniki Ambroziak. – Pamiętać należy, że usunięte przebarwienia nawet po niewielkiej ekspozycji na promieniowanie słoneczne mogą wrócić, a właśnie istotna jest pomoc przeciwsłoneczna – uczula lekarz.

Możesz sięgnąć po kremy do osobie czy podkłady, które mają filtr. Miej jednak, że poranna aplikacja to za mało. W rytmie dnia powinnaś nakładać filtry jeszcze dwa-trzy razy, w relacje z ich sił. Lekarze zalecają, aby jesienią i zimą stosować preparaty o SPF 30. Wiosną i latem, gdy słońce świeci najmocniej, SPF 50 to twoja ochronna tarcza dla skóry. A toż tyle. Naprawdę, stosowanie filtrów, zwłaszcza wtedy, gdy przyjmujesz leki fotouczulające, jesteś w ciąży czy podczas kuracji hormonalnej, to absolutny oraz najważniejszy krok, by ustrzec się przed ciemnymi plamkami na skórze.

DOMOWE SPOSOBY

Zauważyłaś pierwsze koleje na masek czy dekolcie, a nie wpadasz w panikę, tylko szukasz środków do wypróbowania we polskiej łazience? Rozpocznij od nawilżającej i rozjaśniającej maseczki z ogórka. Dwa razy w tygodniu nałóż na osoba plastry świeżego, dokładnie umytego ogórka. Po 20 minutach zdejmij maseczkę, wykonaj delikatny masaż twarzy, lecz nie zmywaj pozostałości ogórkowego eliksiru. Stosowana regularnie maseczka pomoże rozjaśnić płytkie i lekkie przebarwienia. Coś dużo zaawansowanym preparatem jest maseczka z białej fasoli i cytryny. Na oczyszczoną twarz nałóż mieszankę białej fasoli (przygotowanej przez sitko), łyżeczki miodu, kilku kropel oliwy z oliwek i wyciągu z cytryny. Po 20 minutach dokładnie spłucz twarz ciepłą wodą. Mieszanina nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale te nawilża i uelastycznia skórę.

Aby wzmocnić działanie domowej kuracji, zacznij stosować wybielające kremy do osób. Niwelują już powstałe zmiany i chronią pojawianiu się kolejnych. Wybielające produkty odnajdziesz w kolekcji firm AA, Pharmaceris, Farmona czy Eisenberg. Dzielą się sklepem a ceną, ale trzyma je samo: wymagasz je zaczynać regularnie przynajmniej przez chwila miesięcy, aby zobaczyć efekty.

WIZYTY U SPECJALISTY 

Medycyna ma niewiele środków na zdjęcie przebarwień. Jeżeli więc szukasz sprawdzonej metody, od razu udaj się do dermatologa. Tam po dokładnym wywiadzie specjalista ustali z tobą plan leczenia. Nie będzie on krótki, bo usunięcie zmian wymaga czasu. Drinku z pierwszych środków będzie peeling chemiczny z wykorzystaniem kwasów, np. glikolowego. Lekarz wybierze odpowiednie pH i stężenie preparatu. Brak jest bezbolesny, jest ok. 40 minut i potrzebuje z trzech do ośmiu powtórzeń, w relacji z stanu skóry.

Wielką sławą bawi się laserowe usuwanie przebarwień. W swojej ofercie obejmuje je niemal wszystek gabinet kosmetyczny, a dla bezpieczeństwa i jedynych rezultatów lepiej wypełnić go w gabinecie lekarskim. Laser picosekundowy stosuje superkrótkie impulsy, dzięki czemu sposób jest mało bezbolesny. Łagodne zmiany barwnikowe można spędzić już podczas jednej sesji, której cena waha się od 500 do 1700 zł. Zmiany hormonalne wymagają kilku sesji, wykonywanych co dwa tygodnie. Wyraźną poprawę może po czterech zabiegach, natomiast w momencie stosowania diet trzeba bezwzględnie chronić skórę przed działaniem słońca.

Samą z najzwyklejszych terapii depigmentacyjnych jest Cosmelan – dodaje dr Osipowicz. Kuracja pomaga nie tylko skuteczne pozbycie się plam barwnikowych, ale same przywraca skórze gładkość i blask. Dwuetapowa terapia tworzy się w gabinecie lekarskim, a potem realizowana stanowi w bloku. Dermatolog wprowadza na osobę maskę, jaką należy zmyć po 5-10 godzinach, w współzależności od stanu skóry. Preparat zmywamy w domu, następnie przez trzy miesiące trzeba stosować krem Cosmelan 2. Pozwala to wesprzeć i zwiększyć efekt zabiegu. Kontynuacja pomagania w budynku gwarantuje trwałość rezultatów terapii rozpoczętej w gabinecie lekarskim i osiągnie na pewne usunięcie przebarwień. Całość kosztuje 2200 zł, i pierwsze efekty widać zaraz po miesiącu.

Pamiętaj jednak, że żadna z metod nie rozwiązuje problemu hiperpigmentacji na zawsze. Dlatego bardzo znaczące jest, aby stosować odpowiednią profilaktykę, oraz kolejne zmiany leczyć jak już. Z wiekiem będzie się ich pojawiało coraz więcej, zatem bacznie je dostrzegaj. Gdy zaczną się powiększać, odbędą się zaczerwienione czy bolesne, jak najszybciej udaj się do specjalistę, aby wykluczyć możliwość pojawienia się raka skóry.

O admin

Check Also

Botoks zmniejsza zmarszczki mimiczne, które niejednokrotnie atakują na czole

Reklama: Botoks Bydgoszcz Botoks zmniejsza zmarszczki mimiczne, które niejednokrotnie powstają na czole, w miejscowościach oczu …