Home / Nowe technologie / Podsłuchiwanie – czyli nagrywanie treści mówionych czy filmu – to szalenie grząski temat

Podsłuchiwanie – czyli nagrywanie treści mówionych czy filmu – to szalenie grząski temat

Podsłuchiwanie – czyli nagrywanie treści mówionych czy obrazu – to bardzo grząski temat, ponieważ jednoznaczna reakcja na badanie: „Czy podsłuch jest ważny?” przysparza często przeszkody w ról przepisów prawych. 

Są rzeczy, w których nagrywanie człowieka potrafi stanowić w sumie rzetelne i ważne, ale przekroczenie pewnej cienkiej granicy może sprawić, że sam podsłuchujący popełni wykroczenie prawne. Przy tym chodzi pamiętać, że podsłuchy można dostać w zakładach detektywistycznych całkowicie legalnie, natomiast ich użycie często daje do nielegalnych celów, za co sklepy już nie odpowiadają.

Teoretycznie podsłuchy organizowane w naszych polskich domach, ludzie do badania swego polskiego dziecka posiadają własne uzasadnienie, a zatem winnym stanowić obowiązkowe. Nie do końca a są. W wybranych sytuacjach, gdy mamy uzasadnione podejrzenie, że z znajomym dzieckiem dzieje się coś złego, możemy pokusić się o zainstalowanie monitoringu w jego pokoju albo urządzeń podsłuchowych (np. gdy podejrzewamy, że niepełnoletni syn bawi się rozprowadzaniem narkotyków). Inwigilowanie dziecka, więc na dowód nagrywanie tego, co się dzieje w jego pokoju 24 pory na dobę, wszywanie mu pluskiew w ubranie czy montowanie podsłuchu w telefonie lub komputerze istnieje obecnie wykroczeniem w kartę jego uprawnienia do prywatności, a kiedy nie jest poważnie uzasadnione – jest niemożliwe mimo niskiej szkodliwości czynu, jaką czasami mają sądy w takich sytuacjach.

A co w sprawie, kiedy chcemy kontrolować czystość intencji swoich pracowników? Tu rzecz jest właściwie prostsza. Ludzie w firmie wymagają być przekonani zainstalowanych podsłuchów czy monitoringu i muszą podpisać pisemną zgodę na nagrywanie swoich rozmów w miejscu pracy. Muszą i wiedzieć o kontrolowaniu ich pracy na komputerze.

W ostatnim faktu możemy wtedy założyć legalny podsłuch i kontrolować, albo na przykład ludzie w godzinach pracy zatrzymują się tym, co do nich chodzi, czy przeprowadzają głównie prywatne rozmowy czy wręcz knują przeciwko szefowi i powodują go na straty finansowe. W tym fakcie podsłuch istnieje naprawdę długo legalny, jak długo pracownicy mają osobę jego bycia i składają na ostatnie współpracę.

W małżeństwie często dociera do sprawy szpiegowania partnera, sprawdzania, lub istnieje wobec nas uczciwy. Dość często sprowadza się, że partnerzy podczas poszukiwania dowodów rzeczowych na rozpad małżeństwa z przyczyny małżonka kwalifikują się na prawo podsłuchu w telefonie czy komputerze człowieka czy żony. Czasem sprowadza się, iż ich tłumaczenia są w sumy zdrowe i zajęty w ten technologia materiał dowodowy może wskazywać na swoją pociecha w sądzie. Ale bierzmy na wycieczce, że nie zawsze sąd musi uznać zaleta takich dowodów!

Podsłuchiwania ślubnych jest niemożliwe, głównie dlatego, iż w takiej sprawie na pewno strona podsłuchiwania nie wyraziła na to wiedzy, a zdobyte dowody zdrady lub wykorzystywania będą świadczyły na jej niekorzyść. Tu ale też w walkę wchodzą kwestie moralne – podsłuch może stanowić uzasadnienie moralne, kiedy na dowód podejrzewamy, że partner znęca się nad naszym dzieckiem pod naszą nieobecność lub ma nas okraść. W wypadkach zwykłych małżeńskich podejrzeń o zdradę dodawajmy się z obecnym, że stosowanie podsłuchów jest różne z prawem, często bowiem np. zdradzani małżonkowie podsłuchują nie tylko swojego partnera lub żonę, ale też kochanków.

O admin

Check Also

Mimo iż koncepcja stanęła na świecie w latach 90. XX w., systemy APS w Polsce mało są jeszcze swoje i stosowane.

Reklama: automatyzacja procesów produkcyjnych Pomimo że koncepcja powstała na świecie w latach 90. XX w., …