Home / Historia / Piłkę kopano od najdawniejszych czasów, oraz główne piłki działano ze dzikich pęcherzy.

Piłkę kopano od najdawniejszych czasów, oraz główne piłki działano ze dzikich pęcherzy.

Współczesna piłka nożna urodziła się w XIX w. na Wyspach Brytyjskich, gdzie od momentów średniowiecza szkoliłam się w nowych liniach w Anglii i Szkocji, zdobywając jeszcze ogromniejszą sława. Ruchowi nie zaszkodziły nawet królewskie zakazy uprawiania gier określanych terminem football.

 

Ponieważ muzyce w piłkę chętnie pokazywali się angielscy studenci oraz studenci, na starcie XIX wieku w Anglii teorię tę otworzono wprowadzać do coraz liczniej powstających szkół prywatnych. Żeby móc odbywać międzyszkolne mecze, postanowiono ujednolicić przepisy. Pierwsze reguły w wyglądzie zbliżonym dalej do współczesnej zabawy w rugby zawarto w 1848 roku w Cambridge (Cambridge rules) podczas konkursu w Trinity College.

Za początek piłki nożnej potwierdza się często datę 24 października 1857 roku, jak powstał Sheffield Football Club, brany za najstarszy klub piłkarski na świecie. Poinformował on zasady atrakcje w futbol, spośród których najważniejsza dotyczyła zakazu łapania piłki rękami. Sześć lat później, w 1863 roku, w Londynie przedstawiciele 13 klubów utworzyli The Football Association (FA) – Angielski Klub Piłkarski. Tak urodziła się najstarsza piłkarska krajowa federacja świata. W 1871 roku sekretarz generalny związku zaproponował gry dla wszystkich uczestników w nim cechów. W ostatni zwyczaj zainaugurowano najstarsze narodowe rozgrywki piłkarskie na świecie – The FA Cup. W wczesnym okresie odebrało w nich związek 15 ruchów.

W 1872 roku powstała nowa futbolowa federacja świata – federacja szkocka i też tego samego roku, 30 listopada w Glasgow, rozegrano pierwszy historyczny mecz międzypaństwowy Szkocja – Anglia. Nikt nie strzelił wówczas gola, jednak tradycją stały się coroczne starcia najstarszych reprezentacji świata – raz w Anglii, raz w Szkocji. W 1879 roku do okazji tych włączyła się Walia, zaś w 1882 roku Irlandia Północna. W 1884 roku cztery kraje brytyjskiej Korony postanowiły rozegrać między sobą Mistrzostwa Wielkiej Brytanii (British Championship). W liczbie czterech zespołów każdy konkurował z dowolnym bez rewanżów, punktując za zwycięstwo dwa oczka, i zbyt remis jedno. Pierwszym mistrzem Wysp została reprezentacja Szkocji. Można ją więc nazwać pierwszym piłkarskim teamem świata.

O admin