Home / Ciekawostki / O tym że II Wojna Światowa przemodelowała mapę Europy, znamy wszyscy. Ale mało kto zdaje sobie rzecz z obecnego, jak silne istniały więc zmiany.

O tym że II Wojna Światowa przemodelowała mapę Europy, znamy wszyscy. Ale mało kto zdaje sobie rzecz z obecnego, jak silne istniały więc zmiany.

O tym iż II Wojna Światowa przemodelowała mapę Europy, wiemy wszyscy. Ale mało kto zdaje sobie przygodę z tego, jak ciężkie stary wtedy zmiany. W walkę wchodziło coś daleko niż podział Niemiec, czy – parafrazując Churchilla – “dwa ruchy w lewo”, jakich dokonała Polska. Po II wojnie światowej dołączyło do samej z najpopularniejszych nieprawdzie w sprawy ludzkości. Do “powstania” fikcyjnego państwa. Finlandii. 

Tak przynajmniej uważają zwolennicy stosunkowo nowej, choć tworzącej swe początki w latach 80-tych, teorii spiskowej. Także kiedy toż zwykle pozostaje w wypadku teorii spiskowych – logika jest cenna.

Według orędowników nieistnienia Finlandii, rzadkie wzmianki historyczne działające tego państwa zostały sfałszowane. W rzeczywistości pomysł “stworzenia” Finlandii urodził się w roku 1941, gdy to – po klęsce Japonii w akcji nad Chałchin-Goł – ZSRR i Cesarstwo Japonii podpisały dwustronny pakt o nieagresji. Zamknięte w Moskwie porozumienie okazało się zadziwiająco trwałe. W spokoju jeszcze w 1941 roku sojusznik Japonii którym była III Rzesza rozpoczął realizację Operacji Barbarossa, wchodząc w głąb sowieckiego terytorium. W ataku brały udział prawie każde państwa paktu antykominternowskiego… z wyjątkiem Japonii i podległego cesarstwu, marionetkowego Mandżukuo.

Cóż takiego mogło skłonić imperialistyczną Japonię do zaniechania odwetu na Rosjanach? Oczywiście korzystne warunki pokoju. Związek Radziecki miał zaoferować Japonii – która wyczerpała swoje indywidualne łowiska, możliwość dokonywania połowów ryb na północnym Bałtyku.

Kiedy II wojna światowa dobiegła końca, umowa została podtrzymana. Tylko tymże jednocześnie, w sprytny sposób, oraz jej gwarantami stawały się obydwa zwycięskie supermocarstwa. Zapewnienie Japonii wyłączności na dobrych łowiskach nastąpiło poprzez stworzenie fikcyjnego państwa – Finlandii.

Argumentów za tą tezą jest wszelkie multum. Weźmy chociaż język fiński – nie należy on do unii języków indoeuropejskich, umieszcza się sztucznie przeniesiony na te kraje. Większa dawka terytorium rzekomej Finlandii jest zalesiona, a populacja tego państwa stanowi wysoce mała – co tylko ułatwia mistyfikację. Główne eksporty Finlandii to ropa naftowa (oczywiście brana nie w Finlandii, ale na budowach wiertniczych na północnym Bałtyku) oraz elektronika (w jakiej produkcji – jak wiadomo – przodują Japończycy). Więcej – niezwykle złe istnieje ostatnie, że maksymalna ilość kontenerów Nokii wchodzi do Japonii, podczas gdy telefony tej marki zupełnie nie są w Terenu Kwitnącej Wiśni popularne. Zwolennicy teorii utrzymują więc, iż w kontenerach Nokii przenosi się tak naprawdę złowione w Bałtyku ryby. 

Niektóre spośród osób przekonanych o nieistnieniu Finlandii utrzymują, że widziały prawdziwe, niezmanipulowane mapy rządowe, na których Finlandii po prostu nie ma. Inni podkreślają, że Finlandia jest niezbędna socjaldemokratom z Europy Zachodniej dla udowodnienia skuteczności modelu “welfare state”. Z zmian znaczna kwotę samobójstw tworzonych przez Finów robi się potwierdzać tezę, że nieistnienie Finlandii jest dobrze strzeżonym sekretem, i ludzie, którzy poznają prawdę… muszą stać wyeliminowani.

I wyłącznie nielicznym udało się przemycić zasadę w obrazach lub piosenkach. Uważali tegoż wykonać m.in. komicy z linie Monty Python w piosence pt. “Finland”.

Jest także powód ostateczny, któremu nie sposób zaprzeczyć. Dowodzi on doświadczenia humoru Japończyków. Jak nazwali kraj, który stał się przykrywką dla ich ekstensywnych połowów? Finland. Fin-land. Po angielsku to teren płetwy.

O admin

Check Also

Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niemający się cukiernictwem określa się na podjęcie wyzwania

Reklama: Alejki ślubne Bydgoszcz Tort jest ciastem okazjonalnym. Sporadycznie ktoś niezajmujący się cukiernictwem kwalifikuje się …