Home / Ciekawostki / Nowa technologia przyzwyczaiła widza telewizyjnego oraz kinowego do dużych obrazów, głębokich kolorów i atrakcyjnej jakości obrazu.

Nowa technologia przyzwyczaiła widza telewizyjnego oraz kinowego do dużych obrazów, głębokich kolorów i atrakcyjnej jakości obrazu.

Nowoczesna technologia przyzwyczaiła widza telewizyjnego oraz kinowego do dużych obrazów, ciemnych kolorów oraz oszałamiającej jakości obrazu. Warto czasem spojrzeć w przeszłość i sprawdzić, gdy więc się wszystko zaczęło. Nie jest ku temu okazja, bowiem w British Film Institute odkryto pierwszy film zarejestrowany w normalnych barwach. Pochodzi on, bagatela, z 1902 roku. 

Bryony Dixon, kurator kina niemego w British Film Institute potwierdza rok prac filmu na 1902. Został nakręcony przez Edwarda Raymonda Turner z Londynu, który opatentował swoją technologię 22 marca 1899 roku. Obraz zawiera m.in. maszerujących żołnierzy, złotą rybkę w piłek, dzieci Turnera. Niestety, twórca zmarł na atak serca zaraz po tym, w 1903 roku, co zapobiegło jego skuteczne rozpowszechnienie.

Należy podkreślić fakt, iż istnieje wtedy najstarszy film będący naturalne kolory. Wcześniej skutek ten dochodzono malując klatki filmu ręcznie. Istnieje to dlatego pierwsza pomyślna próba uzyskania barw bez żadnej późniejszej obróbki.

Panna Dixon przyznała, że coś trudności nastręczyło odtworzenie filmu, gdyż został on utrwalony na taśmie „nieco wyższej niż 38 mm”, zamiast 35 mm. Niemożliwym zatem zaprezentowało się oddanie go na sprzęcie prostym w Ośrodku. Co daleko, obawiano się, że potencjalny transport mógłby uszkodzić kliszę, dlatego postanowiono się na platformę specjalnego urządzenia, które pozwoliłoby skopiować każdą klatkę filmu. Zostało ono opracowane i zrobione przez panów Briana Pritcharda oraz Davida Clevelanda, ekspertów z powierzchni wczesnej kinematografii.

Dotychczas uważano, że pionierami kolorowego obrazu byli Charles Urban, filmowiec anglo-amerykańskiego pochodzenia oraz George Albert Smith, jaki to stworzył przy pomocy funduszy Urbana Kinemacolor – narzędzie do rejestracji ruchomego obrazu w trzech kolorach. Co istotne, Urban czerpał z dokonań Edwarda Raymonda Turnera.

Poniżej znajdziecie krótki materiał filmowy prezentujący urywki filmu i komentarz pracowników British Film Institute, gdzie mówią o technice kopiowania poszczególnych klatek, aby umożliwić granie na łatwym obecnie sprzęcie.

O admin

Check Also

Słona woda morska zamarza w kilka niższej temperaturze niż słodka

Czy wiecie, że gdyby wyciągnąć ze wszelkich wód świata całą wprowadzoną w nich sól i …