Home / Nieruchomości / Idąc do marż deweloperów w konkretnych miastach od razu można usłyszeć, że są podobne do siebie.

Idąc do marż deweloperów w konkretnych miastach od razu można usłyszeć, że są podobne do siebie.

Reklama: Nowe mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz

Przechodząc do marż deweloperów w niektórych miastach od razu można dostrzec, iż są podobne do siebie. Wysoka, bądź niska marża informuje o kondycji danego rynku również o strukturze kosztów. Przykładowo – w Krakowie średnie marże wynoszą 25 proc. Deweloperzy mogą sobie pozwolić na podbicie ceny, gdyż w zestawieniu do Krakowa czy Poznania nieco mniej odpowiadają za grunty. Z zmianie w Łodzi, gdzie udział roli w sumie mkw. bycia jest najgorszy spośród analizowanych miast, niskie marże świadczą po nisku o złej kondycji lokalnego rynku mieszkaniowego.

Choć 20 proc. marża przygotowuje się duża warto dodać, że złote czasy dla branży deweloperskiej już dawno minęły. Najwyższe przychody firmy odnotowywały pod koniec 2007 także na wstępu 2008 roku, więc na tzw. górce cenowej, przy bardzo dużym popycie, rozkręconej akcji kredytowej, kiedy ceny mieszkań były nieomal z dnia na dobę. W Stolicy w wartości mającej około 8200 zł, średnia marża stanowiła 2000 zł, a zatem 25 proc. Sprowadzały się zawsze i wyglądy, gdzie oczywiście zyski były mocno, znacznie większe – sięgające nawet i 40 proc.

Obecnie bycia znów dużo się sprzedają, przecież ich ceny z co chwila roku praktycznie się nie zmieniły. Wszystko dlatego, ze jednym z ważnych motorów rynku deweloperskiego jest obecnie program Miejsce dla Małych, który co prawda zapewnia deweloperom sprzedaż, ale wymusza na nich lub obniżkę kosztów, albo spotkanie z marży. Ten idealny scenariusz firmy próbują realizować przez poszukiwanie tanich gruntów, co nie wciąż jest możliwe.

Wg REAS w II kw. 2015 rekord sprzedaży (w kontakcie do 1 kw. 2015) został pobity o 11 proc. Mimo to wnętrza nie drożeją. Deweloperzy dużo ostrożniej podchodzą dziś do polityki cenowej – obawiają się nadpodaży i zmiany pozytywnych czynników (m.in. wzrostu stóp procentowych) , jaka potrafiła wpaść w popyt na życia.

O admin

Check Also

W czasie ostatniego roku przekazano do użytku ponad 80 tys. nowych mieszkań

Reklama: Mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz W układu nowego roku przekazano do użytku ponad 80 tys. …