Home / psychologia / Emocje wraz z intelektem dają nam wszystek związek z otaczającym światem.

Emocje wraz z intelektem dają nam wszystek związek z otaczającym światem.

Reklama: Psycholog Toruń

Emocje wraz z intelektem gwarantują nam duży związek z otaczającym światem. W postaciach zagrożenia emocje pomagają natychmiast podejmować decyzje – np. strach przez rozpędzonym samochodem zachęca do szybkiego uskoczenia z bogaty, ból po dotknięciu gorącego żelazka przyciąga do natychmiastowego cofnięcia ręki. O ile intelekt zezwala na poznanie otaczającej rzeczywistości, to emocje pokazują nam, co stanowi gwoli nas ważne, czego zależymy oraz czego nie chcemy. Emocje czyli ich uszkodzenie w perspektywie utraty jakieś relacji pokazują, na ile ta wiadomość jest dla nas ważna. 

Także negatywne doświadczenia są to istotnym aspektem kontaktu z rzeczywistością. Zachęcają do działania, by spędzić ich uwagę: mąż, którego żona grozi odejściem, może postanowić zmienić swoje postępowanie, aby uniknąć poczucia odrzucenia. Pracownik, którego patron jest niespełniony z jego roli, może pod wpływem obawy przed zwolnieniem poprawić kondycję naszej pozycji, bądź zawczasu poszukać innej posady. Chrześcijański pogląd o sensie bycia znajduje tu swoje prawo. Mienie bowiem często nie pozwala oderwać się z rzeczywistości, motywuje do opamiętania się nad sobą i naszym postępowaniem, motywuje do życia oraz oczekuje do rozwiązywania problemów, jakie niesie życie. 

Ale dla alkoholika podstawowym źródłem uczuć staje się alkohol. Mówiące się doświadczenia euforyzującego działania alkoholu sprawiają, że proste sposoby wywoływania u siebie przyjemnych doznań stają się mniej atrakcyjne. Naturalne style i jakości, w których czujemy się świetnie, wymagają na ogół wysiłku, zdarzają się okazjonalnie również nie mamy ponad nimi dużej kontroli. Picie alkoholu lecz jest bezpośrednie i kupi w jednakowy rozwiązanie zmieniać nasz wygląd emocjonalny. Także przykre pytania nie motywują do przemyśleń oraz do wymiany postępowania, gdyż alkoholik zna lepszy sposób do uśmierzenia przykrych emocji. Obawa przed utratą ważnych relacji z grupą lub przyjaciółmi, obawa przed utratą pracy, poczucie winy i wstyd spowodowane niewłaściwym zachowaniem, czy lęk przed karą – mogą stać łatwo uśmierzone za pomocą nowej dawki alkoholu. Alkoholik w tryb zamierzony zmienia swoimi doświadczeniami za pomocą alkoholu, uzyskując emocjonalną niezależność z otoczenia. W wyniku, wydarzenia świata zewnętrznego są coraz mniejszy zysk na jego świat wewnętrzny, gdyż oznacza on nasze doświadczenia na linii chemicznej. Wypowiada się w naszym świecie, odbijając się z rzeczywistości. Jego najbliższe otoczenie jest na niego jeszcze mniejszy wpływ. Emocje, jakie alkoholik przeżywa, stoją się coraz mniej adekwatne do tego, co wydarza się w jego otoczeniu. 

Życie emocjonalne alkoholika ubożeje. Wszelkie negatywne emocje (poczucie winy, wstyd, strach, osamotnienie) łatwo zmieniają się w głód alkoholowy, wykazujący się pragnieniem doznania natychmiastowej pomocy w mieniu, ssaniem w żołądku i natrętnymi wiedzami o piciu. Dominującymi, pozytywnymi emocjami stoją się ulga po wypiciu i radość pod wpływem alkoholu. Informacje z ludźmi stoją się powierzchowne, nowi ludzie oceniani są instrumentalne, zaś preferowane towarzystwo to znajomi od kieliszka. 

Nawyk poszukiwania natychmiastowej, doraźnej ulgi zamiast cierpliwego znoszenia negatywnych emocji i rozwiązywania problemów sprawia, iż w wartość rozwoju uzależnienia sprowadza się zgoda na cierpienie. W skutku alkoholik pozbawiony wstępu do alkoholu zatrzymuje się skomplikowany i wybuchowy – błahe niedogodności organizują w nim możne miłości i złe reakcje. 

Preferowanym stylem radzenia sobie ze zawodem jest zabieg skupiony na unikaniu. Sposób myślenia ilustrujący to stanowisko to: „problemy znikają, kiedy się o nich nie myśli”. Dawka alkoholu pomaga zapomnieć o kłopotach, jednak nierozwiązane tematy nie znikają, lecz nawarstwiają się.

O admin

Check Also

Przez temat Dlaczego wszyscy kwalifikują się istnieć w terapii rozumiem rozważanie tego, dlaczego człowiek, kto już rozpoczął terapię

Reklama: Poradnia psychologiczna Toruń Przez temat Dlaczego wszyscy decydują się funkcjonowań w terapii rozumiem traktowanie …