Home / budownictwo / Deweloperzy budują zamknięte osiedla, bo – jak sądzą – tego od nich liczą klienci kupujący mieszkania.

Deweloperzy budują zamknięte osiedla, bo – jak sądzą – tego od nich liczą klienci kupujący mieszkania.

Reklama: Kontrola dostępu Bydgoszcz

Deweloperzy budują zamknięte osiedla, bo – jak myślą – tego z nich przewidują klienci kupujący bycia. Ale pojawiły się firmy, które temu ruchowi sprawdzają się przeciwstawić. Co planują w zmian? 

Klienci podkreślają, że jakimś z istotnych aspektów przemawiających za wyborem osiedla o charakterze zamkniętym jest poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Obserwując style i rozwój osiedli zamkniętych w Stopniach Zjednoczonych, możemy spodziewać się, że również w Polsce ich pozycja wzrośnie.

Właśnie Stany Zjednoczone są kolebką zamkniętych osiedli. W południowych stanach występowały one zwykle z wiedzą o osobach starszych. Chodziło o umożliwienie im wyższego bezpieczeństwa. Z kolejce w północnej części świecie osiedla zamknięte tworzone są dla osób mających ogromną potrzebę manifestowania swojego sukcesu. Tamtejsze ogrodzone kompleksy mieszkaniowe są synonimem powodzenia, komfortu i prestiżu.

U nas moda na zamykanie osiedli rozkwitła szczególnie w całych miastach. Ludzie zmęczeni hałasem, bałaganem i minusem poczucia bezpieczeństwa zaczęli szukać miejsc, które umożliwią im wypoczynek oraz mocniejsze poczucie intymności, i przy obecnym będą ładnie zagospodarowane i wysokie. Z daleka od uciążliwych domokrążców, miejscowych pijaczków okupujących ławki w pomieszczeniu, gdzie jak był plac rozrywek dla dzieci. Takie myślenie sprawiło, że ważne osiedla grodzone utożsamiane były z przepychem i prestiżem. Z czasem siedzenia na osiedlach zamkniętych stawały się jeszcze bardziej proste. I obecne nie właśnie ze względu na wartość, ale także standard, który uległ obniżeniu. Przykładem pewno być warszawski Wilanów, dzielnica, w jakiej zaczęli montować się młodzi warszawiacy, a jeszcze zamożni emeryci.

Modę na zamknięte osiedla kreują też jedni deweloperzy. Dużo z nich nosi gwarancję czy monitoring. Stróż budzi poczucie bezpieczeństwa: nie pozwoli wejść intruzom na plac kompleksu, dopilnuje, by dzieci go nie opuszczały, odpowiednio zainterweniuje w formie zagrożenia.

Niestety, dla wielu miast zamknięte osiedla stały się równocześnie problemem, bo zaburzają ład miejski i ograniczają przestrzeń publiczną. Nierzadko dochodzi oddaj do absurdu – niepotrzebne płoty rzuca się na przecięciu uczęszczanych szlaków komunikacyjnych, utrudniając w obecny zabieg innym okolicznym mieszkańcom swobodne mieszanie się do miastu. I zwiększa, że znacznie ciężko będzie przełamać ten styl, bo deweloperzy budują dla klientów, natomiast ciż wyraźnie żądają miejsc w miastach zamkniętych.

Dodajmy, że zamknięte osiedla budują wprawdzie namiastkę poczucia bezpieczeństwa, tylko dodatkowo mogą przyczyniać się też do narastania społecznych podziałów. Socjologowie podkreślają, że utożsamianie osiedli zamkniętych z miejscem prestiżowym, czy lepszym, powoduje, że ludzie zwykłych osiedli są postrzegani jako gorsi, biedniejsi, mniej inteligentni. Są więc stereotypy, jakie mogą powodować agresję jednej grupy wobec drugiej.

Także osoby zamieszkujące osiedla zamknięte, czy toż ze względu na poczucie lęku, czy chęć wyróżnienia się spośród oryginalnych i pokazania swojego statusu materialnego, nie nawiązują bezpośrednich kontaktów sąsiedzkich. W przykładu pierwszej klasy brak poczucia bezpieczeństwa często pobiera się z brakiem zaufania do następnych ludzi. Z kolei osoby zamożne wolą ruszać się w dziale kobiet o odpowiednim statusie materialnym i zainteresowaniach.

Zdaniem niektórych specjalistów, paradoksalnie nie znając osób mieszkających obok nas, czujemy się nieswojo, co zmniejsza nasze poczucie bezpieczeństwa. W obecny droga buduje się błędne koło. Do ostatniego myśli przeświadczenie, iż istniejemy bezpieczni lecz w bezpośrednim istnieniu. Oraz wówczas że iść do wielkich zaburzeń psychicznych, takich jak nerwica albo nawet depresja.

O admin

Check Also

Zagrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe toż co raz dużo poszukiwany metoda ogrzewania budynku. Stanowi to to taki styl …