Home / Ciekawostki / Co roku setki Polaków szukają tego pięknego pierwiastka nad Bałtykiem.

Co roku setki Polaków szukają tego pięknego pierwiastka nad Bałtykiem.

Co roku setki Polaków szukają tego cennego pierwiastka nad Bałtykiem. Kuracjusze, turyści, rodziny – wszyscy szukają nasyconego jodem powietrza w nadziei, że dostarczy im ono zdrowie także delikatniejsze samopoczucie. Ale jak to rzeczywiście jest z ostatnim jodem? 

Niedobór jodu w układzie gościa jest tematem na pełnym świecie. W Polsce w 1997 roku podjęto opinię o jodowaniu soli spożywczej, aby zachować mieszkańców kraju – zwłaszcza powstających spośród jego południowych krańców – przed nowego sposobu chorobami. Wykazuje się bowiem, że temat ten powoduje na funkcjonowanie wielu narządów. Uzależniony jest dokładnie zwłaszcza z funkcją tarczycy, której hormony pełnią role regulujące i przychodzą na procesy przemian energetycznych, wzrost, pracę mięśni (i serca) i systemu rozrodczego, syntezę białek, wzrost i książkę mózgu oraz działanie organizmu nerwowego.

Kiedy się okazuje – jod stanowi dla nas ogromnie ważny. Kiedy w systemie jest go zbyt kilka, nasza siła na stres maleje, czujemy się zmęczeni i rozdrażnieni. Odbija się to więcej na bycie swoich włosów, skóry oraz paznokci. U dzieci wpływa oraz na możliwość uwag i rozwijania się, jak jeszcze wzrost i rozwój psychofizyczny.

Najwięcej tego niezbędnego do prowadzenia zdrowia pierwiastka mieszka w wodzie morskiej i artykułach spożywczych, które produkowane są na ziemiach bogatych w jod. Znajdziemy go to w rybach morskich, soli nieoczyszczonej lub jodowanej, owocach morza i drożdżach. A tym, którym jodu wciąż mało, polecamy polskie morze.

Od dawna kobietom w chce i niskim dzieciom chwali się wyjazdy na tereny nadmorskie. Już kilka wieków temu znano, że są to wycieczki po zdrowie, ponieważ powietrze w okolicach położonych nad Morzem Bałtyckim widocznie poprawiało zdrowie. Tajemnica gości w jodzie, który dostaje się w wodzie morskiej, która parując nasyca tym elementem powietrze, aby następnie opaść na ziemię. Dlatego woda, ziemia oraz powietrze w dziale nadmorskim są tak drogie w niniejszy element. Należy zaznaczyć, że im przy morza, tym jodu więcej.

Niestety, w Polsce jedynie w regionie wąskiego – bo mającego jedynie 5 do 7 kilometrów – pasa nadbrzeżnego występuje wyraźnie zwiększone stężenie jodu. Ponadto Bałtyk, jako morze chodzące do konkretnych, nie wysyła do atmosfery aż tak wielkiej racje tego cennego pierwiastka. Nie znaczy to natomiast, że zaświadczenia o dobrym wpływie powietrza nad Morzem Bałtyckim są wymyślone. Spacery nad brzegiem działają dobrze nie ale na samopoczucie, a i wspomagają leczenie chorób, które połączone są z brakiem jodu. Należy to jak powszechnie używać z opcji wyjazdu nad Morze Bałtyckie. Jeśli przecież nie mamy ku temu okazji, możemy w dowolnej chwili wybrać się do najszybszej groty solnej. Krótki element w takim miejscu zrekompensuje nam brak wakacji i zapewni odpoczynek, będący chwilowym substytutem wyjazdu nad morze.

O admin

Check Also

Słona woda morska zamarza w kilka niższej temperaturze niż słodka

Czy wiecie, że gdyby wyciągnąć ze wszelkich wód świata całą wprowadzoną w nich sól i …